Kontroverzní internetový podnikatel a bývalý miliardář Kim Dotcom chystá nový startup

Kontroverzní internetový podnikatel a bývalý miliardář Kim Dotcom chystá nový startup

, /
Kontroverzní internetový podnikatel a bývalý miliardář Kim Dotcom chystá nový startup

Kim Dotcom je známý svým megalomanstvím a z tohoto slova vycházel i jeho první a zatím největší business Megaupload – úložiště souborů sídlící v Hong Kongu s ročním příjmem přes 4,2 miliardy korun, které používalo na 80 milionů uživatelů měsíčně. Díky porušování autorských práv byly ale veškeré finanční prostředky Kima zmraženy a služba zanikla.

Po propuštění z několikaměsíční vazby a zabavení většiny majetku se mu podařilo vstát z mrtvých a postupně spustit alternativní úložiště Mega, které slibovalo neprolomitelné šifrování souborů a naprostou anonymitu. A možná by u toho i zůstalo, kdyby se díky komercionalizaci služby nedostali do vedení další lidé, kteří stáhli projekt ke dnu.

Kim Dotcom vypustil MegaChat, anonymního zabijáka Skypu

Kim Dotcom mluvil o nové, připravované službě hodně dlouhou dobu, ovšem jelikož musela projít dlouhým procesem...

Podle Kima to byl konkrétně čínský investor Bill Liu, kterému později díky multimilionovému podvodu zabavila veškerý majetek (včetně podílu a přístupu k Mega) vláda Nového Zélandu. A protože díky tomu už nemohl Kim věřit, že je jeho původně založená služba opravdu anonymní a uživatelé nejsou vládou sledováni, snažil se od ní distancovat.

V několika prohlášeních a rozhovoru pro Wired dopodrobna vysvětlil problémy, které v Mega nastaly a oznámil, že z projektu odchází. Mega jakékoliv spojení s vládou nebo sledováním logicky popřelo a dodalo, že Dotcom není součástí projektu už po delší dobu. Důvodem pro odchod byly problémy s tokem peněz, protože díky legislativě muselo mít Mega účet na Paypalu propojený s americkou bankou a díky sporu s americkou vládou, který se táhl od roku 2012, byly zmraženy i tyto účty.

Co tedy bude dál?

Kim sám sdělil, že největším problémem všech jeho projektů byla snaha o zisk. Protože jakékoliv finance, které putují směrem od zákazníků jsou vidět a může je někdo potenciálně zastavit. Proto by jeho další projekt měl být neziskový a tím zůstat zcela anonymní a zabezpečený.

Součástí nového projektu by stejně jako u Mega mělo být šifrované datové cloud úložiště a chatovací a e-mailová služba – to vše zdarma. Funding projektu by měl fungovat na stejném principu jako třeba Wikipedie. Jednou nebo několikrát za rok lze zaslat dobrovolný příspěvek, pravděpodobně přes některou z anonymnějších možností plateb (bitcoin).

Do projektu nevstoupí žádný investor, partner ani částečný podílník. Bude to one-man-show.

Přímo Kimovi se budeme věnovat již brzy ve speciálním článku …

Foto: Hannah Johnston/Getty Images