Facebook ukázal svojí sílu a zničil mobilní aplikaci, která chtěla obejít jeho API

Facebook ukázal svojí sílu a zničil mobilní aplikaci, která chtěla obejít jeho API

, /
Facebook ukázal svojí sílu a zničil mobilní aplikaci, která chtěla obejít jeho API

Facebook ze své dominantní pozice na trhu sociálních sítí a mobilních aplikací může ohrozit jakoukoliv konkurenci nebo zavřít projekt založený na jeho API, který se mu jen trochu nepozdává. A přesně to se stalo Anthony Kuskemu, který vytvořil původně na základě API Facebooku aplikaci Who Deleted Me, která rychle získala na popularitě.

Aplikace fungovala na principu podrobného sledování seznamu přátel na Facebooku a posílala notifikace o tom, že si uživatele někdo odstranil z přátel nebo přidal do seznamu blokovaných kontaktů. To nešlo zobrazit zpětně, ale až po stažení aplikace, která zapla na základě propojení sledovací funkci.

Facebook připravuje novou killer funkci, kterou se inspiroval u konkurence. Jak vypadá?

Tak to vypadá, že Facebook brzy představí novou vychytávku, ze které jeden z jeho konkurentů v podobě pracovní...

Who Deleted Me byla původně k dispozici přímo na tržišti aplikací Facebooku a využívala oficiální API, neporušovala zásadně podmínky. Problém nastal v dubnu tohoto roku, kdy Facebook změnil pravidla pro API, ve kterém nově není možné vidět seznamy přátel uživatelů. Což donutilo Anthonyho vytvořit svůj vlastní systém, který se stal později terčem zájmu právního oddělení Facebooku. Dokonce je toto specifické protiprávní využití uvedeno v dokumentaci Facebooku.

Aplikace získala za poslední měsíc tolik popularity, že se dostala na první pozice v žebříčcích na App Store a Google Play. Facebook jí zařízl celkem radikálně ze dne na den s výhrůžkami z právního oddělení a bez nějaké lhůty k ukončení činnosti. Aplikace už nyní není k dispozici, na webu je vidět oficiální vyjádření o ukončení a všechna data uživatelů byla bezpečně vymazána.

Anthony tedy nebyl zažalován, ale byl mu udělen permanentní ban k využití API, informuje TheNextWeb. Sám si podle všeho z celé situace neodnesl žádné poučení, protože s tím, že by se dopustil něčeho protiprávního, nesouhlasí.